Swipe horisontalt for at se alle emner
Bygningens indretning (§ 196 - § 241)
- BR18 (Aktuelt)
- BR18 (1/7- 31/12 2024)
- BR18 (1/1- 30/06 2024)
- BR18 (1/1- 31/12 2023)
- BR18 (17/9 - 31/12 2022)
- BR18 (1/7 - 16/9 2022)
- BR18 (1/1 - 30/6 2022)
- BR18 (29/6 - 31/12 2021)
- BR18 (1/1-29/6 2021)
- BR18 (1/7-31/12 2020)
- BR18 (10/3-30/6 2020)
- BR18 (1/1-9/3 2020)
- BR18 (4/7-31/12 2019)
- BR18 (1/1-4/7 2019)
- BR18 (1/7-31/12 2018)
- BR18 (1/1-30/6 2018)
- BR15 (2015-2018)
- Tidligere BR (1961-2010)
Bygningsreglementets vejledning om glaspartier, glasflader og værn af glas i bygninger
Kolofon
Linket er kopieret
Indledning
Linket er kopieret
Anvendelse
Linket er kopieret
Forudsætninger
Linket er kopieret
Vurdering af risiko for personskader
Linket er kopieret
Glassets placering - definitioner
Linket er kopieret
Niveauspring og højdeforskelle
Linket er kopieret
Sikring mod skæreskader
Linket er kopieret
Boliger
Linket er kopieret
Kontorer
Linket er kopieret
Skoler, daginstitutioner mv.
Linket er kopieret
Restauranter, biografer, udstillinger mv.
Linket er kopieret
Gymnastiksale, sportshaller mv.
Linket er kopieret
Musikhuse, forsamlingslokaler mv.
Linket er kopieret
Butikker
Linket er kopieret
Sikring mod at personer kan styrte ned
Linket er kopieret
Værn
Linket er kopieret
Gulve og trapper
Linket er kopieret
Sikring mod nedfald af glas
Linket er kopieret
Brug af bygningsglas
Linket er kopieret
Vinduer
Linket er kopieret
Yderdøre
Linket er kopieret
Ydervægge
Linket er kopieret
Glasydervægge mod ubefærdede arealer, for eksempel havearealer, gårdhaver med videre, eller hvor facader er afskærmet, kan udføres med almindeligt glas.
Hvor glasydervægge vender mod overvejende gående trafik langs ydervæggen, eksempelvis fortove og stier, kan det indgå i vurdering af personsikkerheden, om glasset skal være afskærmet eller om det yderste lag glas skal være sikkerhedsglas. Det gælder eksempelvis hvor underkanten af glasset er nærmere terræn, end det der svarer til almindelig brystningshøjde, se figur 2.
Glasydervægge mod befærdede udendørsarealer med færdsel i retning mod ydervæggen, som ved offentlige pladser, gågader, parkeringspladser og lignende, hvor underkanten af glasset er nærmere terræn, end det der svarer til almindelig dørhøjde, kan glasset enten være afskærmet eller udført af sikkerhedsglas i det yderste lag glas, se figur 3.
Glasydervægge, der er skråt udadhældende, samt vinduer og glaspartier i lignende konstruktioner, kan udføres med lamineret sikkerhedsglas i nederste lag glas. Behovet for yderligere foranstaltninger bør vurderes i hvert enkelt tilfælde for at opnå tilstrækkelig personsikkerhed.
Hvor glas og glaspartier i ydervægge adskiller et niveauspring mellem gulv og terræn, kan glasset enten være afskærmet eller udført af lamineret sikkerhedsglas i det inderste lag glas. Tilsvarende gælder for boliger, hvor glas i ydervægge adskiller et niveauspring mellem gulv og terræn.Hvor mange mennesker forsamles, eksempelvis i foyerer, festlokaler, svømmehaller, gymnastiksale, sportshaller og lignende, og hvor der er risiko for at personer kan blive presset mod eller kollidere med glasydervægge, kan glasflader med underkant nærmere gulv end hvad der svarer til almindelig dørhøjde, enten være afskærmet eller udført af sikkerhedsglas i det inderste lag glas.
Glasdøre i ydervægge samt glaspartier, der kan forveksles med åbninger, kan markeres for at mindske risikoen for personkollision. Se afsnit 2.3.0. Markering af glaspartier.
Vinduer og glasydervægge mod overvejende gående trafik langs ydervæggen, f.eks. fortove og stier. I rum med mange mennesker, kan der anvendes sikkerhedsglas i inderste lag glas
Vinduer og glasydervægge mod befærdede udendørsarealer med færdsel i retning mod ydervæggen. I rum med mange mennesker, kan der anvendes sikkerhedsglas i inderste lag glas.
Skillevægge og indvendige døre
Linket er kopieret
Ovenlysvinduer
Linket er kopieret
Glastage, glasoverdækninger, glaslofter og spejle
Linket er kopieret
Fritstående glasskærme
Linket er kopieret
Udskiftning af bygningsglas
Linket er kopieret
3-lags ruder og sikkerhedsglas
Linket er kopieret
Eksempler på brug af glas til bygninger
Linket er kopieret
Bygningsglas og glastyper
Linket er kopieret
Almindeligt glas
Linket er kopieret
Varmeforstærket glas
Linket er kopieret
Sikkerhedsglas
Linket er kopieret
Lamineret glas
Linket er kopieret
Hærdet glas
Linket er kopieret
Glastypers egenskaber og anvendelse
Linket er kopieret